Přeskočit na hlavní obsah

7 mýtů o látkových plenách

O látkových plenách se toho vypráví hodně. Co je a co není pravda?

1) Látkovky dají moc práce
Jednorázovku vezmete a hodíte do koše. S látkovkami vás oproti tomu čeká praní, věšení, žehlení, skládání... Vážně to tak je?

Co s látkovkami skutečně musíte?
- Hodit je do pračky a stisknout knoflík.
- Věšet. To je podle mě nejtěžší na celém látkování (když pominu výběr plen, ale i na to existují návody). Na druhou stranu jen co dítko trochu povyroste, může věšet s vámi a je z toho fajn hra. Nejprve Svišťulka sbírala suché pleny, pak nosila mokré od pračky k věšáku, teď (když už peru pro její mladší sestřičku) třídí jednotlivé části plen na hromádky a podává. Také zkouší zapínat patenty. To je Montessori v praxi a úplně zadarmo!



Co naopak nemusíte?
- Nemusíte žehlit. Většina moderních plen se už nežehlí a čtvercovky už také hodně maminek (alespoň ty, kterých jsem se ptala) nežehlí. 
- Skládání závisí na typu plen, který si pořídíte. Některé musíte sepnout patenty, jiné ani to ne. Čtvercovky musíte stále poskládat do správného tvaru, ale pokud vám to vadí, vyberte si jiný typ.
- Sledovat slevy jednorázových plen.
- Řešit, zda jsou jednorázové pleny skutečně zdravotně nezávadné. Látka neobsahuje nic, co by vašemu miminku mohlo uškodit.
- Pravidelně pleny kupovat a myslet na to, jestli jich máte dost.

2) S látkovými plenami se obtížně manipuluje 
Tenhle zip, tamten patent, co patří navrch a co dovnitř? Poprvé možná budete tyto otázky klást, ale už druhé přebalení bude snadné. Stačí si k plenám na pár minut v klidu sednout a prohlédnout si je. Pamatujte si, že dovnitř patří to, co saje, navrch to, co vlhkost nepropustí ven.
Mnoho moderních látkových kalhotek připomíná tvarem jednorázovky. Když mi dceru někdo hlídá, stačí mu ukázat Pop-in jednou a zvládne to.

3) Látkové pleny nejsou levnější
Počáteční investice je vyšší, pak perete a platíte prášek. Vyjde to celkově levněji než jednorázovky? Vyjde, ale záleží, jaký typ plen si vyberete, ceny se hodně liší. Podrobněji jsme o tom psala minule.

4) Látkové pleny nejsou tak ekologické, jak se tváří
S látkovkami musíte prát ve vodě, spotřebováváte více elektřiny a používáte prášek, ale při výrobě jednorázových plenek spotřebujete 10x více surovin a 3x více energie než u plenek látkových (počítáme jen s energií na praní, žehlení vynecháváme). Jedno dítě vyprodukuje cca 1 tunu problematického odpadu, který nelze separovat (obsahuje buničinu, polyakrylátový gel, umělé homty atd.). Tento odpad se skládkuje až 200 let nebo spaluje ve spalovnách. Nelze taky opomenout vliv dopravy, která neustále přemísťuje jednorázové plenky z výroby - do centrálního skladu - do supermarketu - domů - na skládku. Když to tedy spočítáme, tak při 100 000 dětech, které se narodí každý rok v ČR a zanechají za sebou 1 tunu odpadu, máme najednou 100 000 tun odpadu navíc, což je 4000 kamionů použitých plen ročně.
Vyberete-li si pro praní ekologicky šetrný přípravek a pračku budete pouštět plnou, přispějete tak dalším krokem k ochraně životního prostředí.

5) Látkové pleny nejsou hygienické a děti jsou v nich častěji opruzené
Důvody pro látkovkování se různí, jeden z nejdůležitějších je zdraví dětí. Mnoho rodičů je začne používat kvůli reakcím dítěte na chemické látky obsažené v jednorázové plence (chlór, který se používá na bělení plenek, dioxiny atd.). Ať si v reklamách o prodyšnosti tvrdí, co chtějí, v látce může zadeček dýchat vždycky víc.

V Německu proběhla studie, která prokázala, že v jednorázových plenách je o 1 - 2 °C vyšší teplota, než v plence látkové, což se může ovlivnit vývoj varlat a snížit produkci spermií. Teplo a vlhko u holčiček podporuje výskyt urogenitálních infekcí a může dojít i ke srůstání jemné kůžičky stydkých pysků a výtoky z rodidel (nejčastěji kvasinkového původu).

6) Látkové pleny zpožďují vývoj dítěte, nemůže se v něm dost hýbat
Na látkových plenách jsme vyrostli a také naši rodiče, prarodiče, praprarodiče, ... Ani naše děti v látkových plenách nebudou zaostalejší než děti se štíhlou jednorázovou plenou. Navíc většina látkových plen je rovnou dělaná na široké balení a to lékaři stále doporučují pro dobrý vývoj kyčlí. A dalším plusovým bodem je to, že skvěle tlumí pády při prvních pokusech vstát, když dítě často zprudka dosedne na zadeček. Také zabrání prochladnutí, na plovoučce, linu a dlažbě se nesedí zrovna nejlépe.

7) Látková plena je dávno překonaná
Než jsem začala sama látkovat, potkala jsem Lucii. Měla tři děti a látkovala. Zeptala jsem se jí, jestli pro ni není látkování krokem zpět. "Možná, ale občas i zpět může být správným směrem," usmála se na mě tenkrát.

Takže proč látkuju já? Opakuju to tu pořád dokola, ale ani dnes nemůžu skončit jinak...
- věřím, že je to zdravější
- ekologičtější
- ekonomičtější 
- a hezčí!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse