Přeskočit na hlavní obsah

Skleněná, nebo plastová láhev?

Také nejste fanoušky plastových lahví? Napijete se džusu, ale cítíte kávu, která byla v láhvi o den dříve. Špatně se udržují čisté a to nemluvím o složení plastů. Jsou skutečně zdravotně neškodné?

U mě vyhrálo nad plastem sklo. Denně mě štvalo drhnutí plastů a zápach těchto lahví. Pořád mi nepřišly čisté. Našla jsem skleněné láhve potažené silikonem, takže se jen tak nerozbijí. Pravda, jsou těžší než ty plastové, ale stojí mi to za to. Proč?

1) Sklo nemění chuť
Když jíte jídlo z plastové dózy nebo pijete z plastové láhve, můžete cítit chuť plastu. Vybavujete si ji? Nic příjemného. Sklo chuť jídla ani pití neovlivňuje. Patří mezi inertní materiály, tedy takové, které nereagují s žádnými látkami, proto se používá v laboratořích. Je netečné, nejedovaté a neškodné.

2) Voda voní jako voda
Jednou čaj, podruhé kávu, pak vodu nebo limonádu. Pokaždé máme chuť na něco jiného a nápoj si chceme vychutnat včetně jeho vůně. Plast pachy nasává, a i když myjete láhev pravidelně, dostat z ní výrazné aroma není vždy snadné. Sklo pachy nepřijímá, a tak tento problém úplně odpadá.

Letní pohoda na zahradě jako z obrázku v časopise. Dopřáli jste si
letos něco podobného?
3) Vydrží jako nové
Sklo jen tak nepoškrábete. Vypadá pořád stejně, drží si svůj tvar i vlastnosti. Samozřejmě se snadněji rozbije než plast, ale i to je v případě lahví na pití a dóz řešitelné - například silikonovým obalem. Čiré sklo se také snáze udržuje čisté, prostě vidíte, jestli je špinavé, nebo ne.

Mám ráda barvy. Pro Malenku jsem vybrala modrou Lifefactory.


4) Mám jistotu, že neobsahuje žádné škodlivé sloučeniny
Při výrobě plastů jsou používány různé propyleny, nejčastěji se mluví o BPA a BPS. Ty mohou významně ovlivnit zdraví dětí i dospělých, mj. vývoj plodu v těhotenství, imunitu nebo tvorbu spermií. Sklo je sklo. Při jeho výrobě žádné škodlivé sloučeniny používány nejsou.

5) Recyklace
Záleží vám na životním prostředí? Sklo je materiál, který lze bez problémů recyklovat.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju