Přeskočit na hlavní obsah

Proč používáš látkové plenky?

Tak tuhle otázku jsem zodpověděla tolikrát, že už to mám zautomatizované. Zdraví, ekologie, finance. Tak by se daly shrnout mé hlavní důvody v pořadí podle jejich důležitosti. Ale ještě bych dodala, že látkovky vypadají krásně a děti jsou v nich tak roztomilé! Jak jsou na tom jiné maminky? 


Můj milovaný opičkový vzor Pop-inek
Petra, 2 děti
Ze začátku to bylo hlavně kvůli financím. Věděla jsem, že nezůstaneme jen u jednoho dítka, a představa, jak budou peníze za jednorázovky do koše, mě trošku děsila. Po přečtení různých internetových stránek jsem zjistila, že látkování není jen o financích, ale taky o tom, že je to pro dítě zdravější. Samozřejmě i ekologické hledisko mělo určitou váhu. Občas použiju jednorázové plenky, snažíme se to ovšem minimalizovat. Nicméně na dovolené opravdu nebudu prát plenky v umyvadle.

Lucie, 1 dítě
Nechci pořád řešit, kde mají levné pleny v obchodě, a běhat tam pro ně. Navíc hodně mých kamarádek látkuje, takže jsem k tomu měla blízko. Ale HLAVNĚ nechci, aby Kryštofek měl kolem sebe tolik "chemie" – jednorázové pleny jsou navoněné, nabarvené, napuštěné kdo ví čím, aby dobře sály a dlouho vydržely.

Helena, 5 dětí
Látkování mě baví, je ekologické, a pokud jsou rodiče umírnění a nemusí mít všechny typy plínek, tak i ekonomické... A nejdůležitější důvod - určitě jsou látkové plínky zdravější pro děti!!!

Alena, 3 děti
První dítě jsem přebalovala papírovými plenkami, z látkových jsem znala pouze čtvercové, v kterých jsem vyrostla já, a to mi přišlo strašně složité.
Druhé dítě mělo problémy s kůží, neustálé opruzeniny. Kamarádka používala látkovky, tak jsem to zkusila také. Od té doby měl syn kůži krásnou. Také jsem si v té době uvědomila, kolik odpadu vyprodukuje takové miminko. Tenkrát jsem ještě nebyla přesvědčená o ekonomické výhodnosti látkovek, teď už jsem.

Nejnovější Ella's house, kterým asi také
brzy neodolám
Zuzana, 3 děti
Do látkování jsem se pustila ze dvou důvodů. Ten druhý a méně důležitý je ekologie. Mám děti a nechci, aby kvůli mé pohodlnosti musely žít v prostředí zamořené plenkami, když to lze řešit jinak a není to o tolik náročnější.
Hlavní důvod je ovšem zdraví mých dětí, nechci jim balit minimálně dva roky zadek do igelitu. I když se o moderních plenkách tvrdí, jak jsou prodyšné, platí to jen do doby, než se do nich dítě vyčůrá. Pak vzniká chemická hmota, která je v kontaktu s jemnou dětskou pokožkou...

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju