Přeskočit na hlavní obsah

Je důležité, jestli to bude kluk, nebo holka?

Na oslavě kamarádových třicetin jsme se sešly dvě těhule. Martina byla v osmém měsíci a čekala chlapečka, já ve třetím, a že čekáme holčičku, jsme ještě nevěděli. Martinin manžel Karel se moc těšil: „Chlap nemůže být šťastný, dokud nemá syna.“

Vím, že Karel má podobné názory, ale stejně mě překvapil. Martina je zvyklá, její tchán prohlásil, že pokud bude prvorozená holka, nehlídá a nebude jezdit na návštěvy. Netuším, jestli to myslel vážně, ale mě by se dotklo i to, že to řekl.

Karlova poznámka ve mně probudila chuť bít se za všechny dcery světa, a to jsem ještě netušila, že nosím pod srdcem malou holčičku. Jak kdyby holky neměly žádnou cenu! Vedle mě seděla kamarádka, která má dvě sestry. Její táta si prý vždycky přál tři holky. Copak on je nešťastný? Pro Karla to ale argument nebyl. „Jen to nemůže přiznat,“ máchl rukou.


Látkovky se dělají pro kluky i pro holky, nebo neutrální. Tady je
příklad od Ella's house
První holka, druhé překvapení
Ultrazvuk ukázal, že čekáme holčičku. Pozorovala jsem manžela, jestli není zklamaný. Ale ani tehdy, ani teď se mi nezdá, že by z toho, že má dceru, byl nešťastný. Blbnou spolu, hrají si, plánuje, jak jí pořídí lyže – nevidím rozdíl mezi tím, co by dělal s klukem. I když roli asi hraje i to, že doma nemáme zrovna princeznu – leze po stromech, ničeho se nebojí, nadšeně všechno zkouší… Navíc manžel neměl za úkol zplodit syna. Tchán tvrdí, že je jedno, jestli bude mít vnučky, nebo vnuky. Jsou to všechno děti, ne?

Teď čekáme druhé dítko. Sviště, nebo svišťulku? Nevíme. Doktor na ultrazvuku chtěl za to, že mi sdělí tuhle informaci 600 Kč. Odmítla jsem. Nenechám se vydírat vlastní zvědavostí. Nebudu platit za to, že mi nahlas řekne něco, co vidí během výkonu, který platí pojišťovna. A ještě navíc to nemůže říct na 100 %! Z principu ne, oznámila jsem doktorovi a pak doma manželovi, rodině i přátelům. Prostě si pár měsíců raději počkám než platit za něco, s čím nesouhlasím.


Některé naše Pop-in jsou holčičí. Jiné jsou neutrální.
Pokud budeme mít teď chlapečka, pár plenek se dokoupí 
v klučičí variantě, růžové budou záložní. Myslím, že 
mrňouskovi vadit nebude, že občas dostane růžovou plenu.


Zvítězí zvědavost?
Doktor se rozčílil, že v medicíně nejde garantovat nic a že si musíme zvykat, že všechno není zadarmo. Manžel to vzal jako fakt, chápe mé principy. Stejně tak moji rodiče. Tchánovi to bylo jedno, tchýně se vytrvale po každé kontrole ptala, jestli to už náhodou nevíme. Nemohla pro dítko nakupovat.

Někteří přátelé to vzali bez poznámek. Jiní byli také jako kolovrátek… 
„Už to víte? Ty si to fakt nenecháš říct? Vždyť jsou to jen peníze.“
„Nejde o peníze, jde o princip!“
„To nejsi zvědavá?
„Jo, ale obě varianty jsou fajn. Tak proč by mě mělo trápit, která to ve skutečnosti je?“
„Alespoň kvůli manželovi. Ten by jistě chtěl kluka,“ snažilo se mě pár lidí vydírat.
„Chtěl bych kluka, holku už máme, ale když budou dvě, budou dvě,“ uzavřel diskuzi můj flegmatický muž.

Uvidíme, co se nám narodí, zatím čekáme
Je důležité mít syna?
Už přece nejde o pokračovatele rodu, který by zdědil majetek a převzal trůn… Tak snad o to, že tátové se syny chtějí chodit do hospody, na fotbal a opravovat auta? To s holkami nejde?

Kamarádka si s mámou nerozumí. S tátou chodí na pivo, miluje fotbal. Jiná zase spravuje veterány. Vzpomínám si, že můj táta kdysi koupil součástky na rádio, že ho s bratrem postaví. Toho to ale nezajímalo. Stavěla jsem ho s ním já. Bylo to docela zajímavé.

To, že se narodí kluk, nebo holka nic nezaručuje. Nemáme v tu chvíli jistotu, že princezna bude s maminkou běhat po nákupech, nebo drsňák poleze s tátou po skalách. Cpát děti do krabiček a zakládat si na jednom určitém pohlaví je podle mě hloupost. Podobná očekávání jsou tak omezující… Pro nás a bohužel i pro dítě.


PS: Martina porodila tichého chlapečka, který se před návštěvami schovává. Naší holčičky se bojí, je hlučná, hodně běhá, je zvědavá…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju