Přeskočit na hlavní obsah

Jak nosit dítě v zimě

Miluju nošení svišťulky. Naše nosítko bych nevyměnila za nic na světě. Ten zvláštní pocit, když se přitulí v Manduce, je nepopsatelný. Teď to v těhotenství pár měsíců nešlo, ale hodlám si to vynahradit a letos nosit i v zimě.


Když byla svišťulka úplně maličká...
Svišťulka je tulivá. V Manduce jsme léčily bolavé zoubky, bolístky všeho druhu i špatnou náladu. Když má plačtivý den, stačí se zeptat, zda by nechtěla do Manducy, ve většině případů nadšeně souhlasí a metoší pro nosítko. Pak už jen cítím, jak se přitulená během houpavé chůze uklidňuje a začíná vrnět. Bohužel mi to, co jsem otěhotněla, nedělalo dobře. Prvních pár měsíců jsem zvládala ještě chvilky na zádech, pak už ani to. Chybělo nám to oběma.
Teď už nosí i svišťulka,
Manducu využijeme také jako
hračku

Jaro bylo bez problémů, zimu jsem musela promýšlet
Nosící bunda 3v1
Svišťulka se narodila v dubnu, jí jsem nosila bez zvláštních nároků na oblečení, bylo teplo. Podzim jsme zvládly s rozepnutou bundou, zima byla v Praze mírná, nějak se to vždycky udělalo, nebo jsme vyrazily s kočárkem. S druhým miminkem je ale jiná situace. Termín jsme měli v listopadu a tentokrát jsem chtěla hlavně nosit, kočárek měl být jen záloha. Jednak nošení zbožňuju, jednak se mi budou hodit volné ruce na svišťulku, uvažovala jsem dopředu. A tak jsem k Manduce pořídila ještě Caboo a začala zjišťovat, jak nosit v zimě. (Caboo je předvázaný šátek, já se na ten klasický necítím.)

Nosící kapsa
Váhala jsem mezi kapsou, která kryje jen miminko, a bundou na nošení. Pak mezi celoročními variantami, ke kterým se v zimě přidává zateplená vložka, a vyztuženými zimními modely. Kapsy jsou levnější a dají se nosit k více bundám, ale vyloženě nosící bunda (se speciálním nástavcem, aby se pod něj vešlo dítě) mi přišla teplejší a pohodlnější pro mě i pro dítě. Rozepnutá bunda s kapsou je pořád rozepnutá bunda, pod kterou fouká, a já plánovala nosit opravdu denně. Nakonec jsem si vybrala celoroční softshellovou bundu a pod ni nosící fleesovou mikinu.

Jak nosit v zimě?
Na co všechno jsem přišla, když jsem si zjišťovala, jak nosit v zimě?
Sloní čepice z merinovlny, kterou jsme vybrali na nošení
1) Kapsy na nošení jsou levnější, ale pro mě je pohodlnější celá bunda. 

2) Kapsy nebo díly k bundám na nošení se dají ušít i doma. Ale když nemám co na sebe v těhotenství, tak se vyplatí bunda 3v1, ke které je i speciální těhotenský nástavec.

3) K dostání jsou nosící zimní bundy, nebo bundy celoroční, pod které je třeba přidat mikinu nebo svetr. Samozřejmě i ty musí být nosící. Ale mělo by se to vyplatit, protože pak budu mít mikinu na podzim a jaro a v zimě přidám jen jednu vrstvu navíc.

4) Miminko není třeba strojit jako do kočárku, bude mít přes sebe moje oblečení. Navíc ho budu hřát svým tělem.

5) Po svišťulce máme pro miminko funkční oblečení. Bude se hodit i v zimě na nošení, kdybychom se potili. Já budu v pohybu a svaly miminka také během nošení pracují.

6) Je potřeba pořídit kvalitní čepičku, popř. nákrčník. Záleží, jak které dítě do bundy, popř. kapsy sedí.

7) Nesmím zapomenout na teplé botičky. Nožičky sice budou schované pod mým oblečením také, ale svišťulce se špatně prokrvovaly a měla je pořád studené. (Možná to bylo i kočárkem.)

Tolik teorie, kterou jsem si nastudovala předem. A jak šlo nošení v zimě v praxi? To se dozvíte příště.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju