Přeskočit na hlavní obsah

Jak si usnadnit nošení dítěte? I.

Miluju nošení naší svišťulky. To bych chtěla říct hned na začátku, aby bylo jasné, že nebudu řešit, jestli nosit, nebo ne. Já jsem jednoznačně pro. Jen jsem za ty dva roky, co nosím, musela vyřešit pár drobností, které mi nošení komplikovaly, a tady je to, co jsem vykoumala, objevila, co mi zkušenější maminky poradily.

Nosím v nosítku. Na úvazy šátku jsem levá a bojím se, že když ho uvážu špatně, tak svišťulce spíš ublížím, než že bych nám mateřskou nošením zjednodušila. Vyhovuje mi Manduca. U druhého dítka bych ráda vyzkoušela předvázaný šátek Caboo – umožňuje méně úvazů než klasický šátek, ale jde to s ním mnohem jednodušeji. O tom až někdy příště.

Dnes zůstanu u Manducy. Svišťulka není cvalík, spíš naopak! Je to hubeňourek, ale přesto ji už ve dvou letech na břiše unesu jen stěží. Takže jsem řešila, jak ji dostat na záda, jak na ni na zádech vidět a jak se ujistit, že je tam správně. A to jsou i tři problémy, kterým se chci věnovat dneska. Příště bych se ráda podělila o tři vychytávky k nošení – funkční body na nošení, návleky na popruhy a nožičky.

Jak dítě dostat na záda?
Už asi rok vozíme svišťulku doma na zádech, ze začátku to byla legrace, pak jsem zjistila, že se to dá použít i při nastupování do nosítka. Řeknu: „Hopy na záda“ a dítě si vyskočí. Manducu si nastavím ještě před tím, než vyskočí - upevním bederní pás a připravím délku popruhů, zadělám přezky. Když je na zádech, už si jen navleču popruhy na ruce. Ale pokud nemáte skákací dítě, našla jsem tenhle obrázkový návod. Určitě by to šlo podobně i s jinými nosítky, ale osobní zkušenost nemám.

  

 

 

 

 



Jak dítě na zádech kontrolovat?
Pokud nejsem někde s kamarádkou nebo s manželem, kteří mohou po očku kontrolovat, jestli mi malá na zádech spí, nebo jestli nezahodila čepici do příkopu, používám zrcátko. Postačí i nějaké obyčejnější, ale dají se sehnat i speciální nosící slig view, které se snadno připevní k šátku. Jiné varianty mají pevnější držadlo, aby se vám zrcátko lépe natáčelo.

Jak se ujistit, že je dítě v nosítku správně?

Doma je to snadné, kouknu do zrcadla. Zkontroluju, že nožičky visí dolů, že jsou volné ručičky, že jsem malé nevyhrnula bundičku nebo mikinu a nemá úplně holá záda, že je v nosítku zasazená tak akorát. Venku, když jsem sama, musím kontrolovat hmatem, částečně cestovním zrcátkem, ale to nevidím všude. Často se tak prohlížím v odrazu oknech aut a teď už se ptám svišťulky, co ona na to, jestli se cítí pohodlně. Fajn je i to, že u našeho nosítka se na záda dítě nedá dát špatně. Vždycky budou kolínka výše než zadeček (společně tvoří tvar písmene M), nožičky odtočené kolem mě, páteř ve tvaru písmene C (to jsou základní zásady správného nošení). Nemusím kontrolovat úvaz jako takový, jen to, že jsem tam dítě správně porovnala. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju