Přeskočit na hlavní obsah

Tři tipy pro látkovačky aneb poradíme si v každé situaci

Kde hledáte rady a nápady, když si nevíte s něčím rady? Mně se osvědčily facebookové skupiny pro látkující maminky. Občas nestačím zírat, jak jsou některé maminky vynalézavé. Dnes jsem pro vás sepsala tři tipy, které mě zaujaly (a pomohly) v poslední době.

Ztratily se látkové plavky. Čím je na jedno dvě plavání nahradit?
Svišťulka miluje šuplíky a hrabání v nich. Zastaví se tuhle a támhle, něco ji zaujme a to, co má zrovna v ruce, tam nechá. Takhle jsme hledali několik dní naběračku (byla ve skříňce pod televizí), vybitý mobil (našel se v prádelním koši) nebo plavky. Ty mi daly nejvíc zabrat.

Potřebovaly jsme je nutně, svišťulka je sebrala ze sušáku a já hledala usilovně celý týden, nic. Nechtěla jsem jí dát jednorázovku. Nakonec jsem vytáhla starší plavky, které byly menší, ale ještě ušly, a protáhla si lhůtu o další týden. Usilovně jsem se jí ptala, jestli neví, kde jsou plavky… smála se, kývala a vodila mě na různá místa všeho druhu, ale nic! Nakonec je našel manžel. Ve svém pracovním batohu! Nemohla jsem je najít, protože on si je nosil celých čtrnáct dní do práce v malé kapse, kterou nepoužíval!

Tahle příhoda má i pozitivní rozuzlení. Díky ní mi jedna maminka na FB poradila, jak podobnou situaci řešila ona.Místo plavek použila svrchňáky SIO bez vložky. Vida, naše Pop-in mají popř. další využití. Možná by nikdo ani nic nepoznal, protože máme želvičkové plenky i plavky.

Došly separačky. Co použít místo nich?
Zapomněla jsem objednat separačky. Sice by bylo hezké, kdybych je nemusela u dvouleté dcery používat tak, jak to předpovídaly zkušenější maminky, které mi na začátku radily s látkováním, ale svišťulka nekaká s železnou pravidelností. Ráno je to jistota, ale pak občas před obědem, občas po obědě, občas po odpoledním spaní, jindy zase po svačině… zkrátka jsem zhýčkaná látkařka a raději si šetřím čas i nevoňavou práci separačkou.

Jenže co když došly? Nemám poblíž obchod, ve kterém by se daly koupit. Jedině přes internet, chvíli trvá, než dorazí, musí to být větší objednávka, abych neplatila poštovné… Takže jak zachránit situaci než si roli obstarám? Stejný problém jsem řešila i na prázdninách u babičky, když jsem separačky zapomněla doma.

Zase jsem našla řešení na FB. Vyprané vlhčené ubrousky. Chce to koupit kvalitní pevné ubrousky, hodit je do pračky, aby se z nich vyprala vlhčící směs, a nechat uschnout. Jako řešení z nouze na pár dní, než dorazí separačky, to není špatné.

Zipy u svrchňáků po dvou letech přestávají držet. Co s tím?
Suché zipy už nelepí jako na začátku. Jsou zanesené nitkami, chloupky, vlákénky všeho druhu. Dá to práci dostat je všechny ven. Maminky na FB poradily projíždět jednotlivé drážky nůžkami z manikúry. Není to snadná práce. Vyhýbala jsem se jí dlouho, stále jsem doufala, že se svišťulka naučí chodit na nočník a už to prostě nebude potřeba, ale ono pořád nic. A tak jsem se do toho pustila. Zipy jsou čisté, ale pořád nelepí.

Už jsou opotřebované? Už to nejde spravit? Pak mi poradila Jana Vostrá Mamaja. Opět na FB. Zipy mohou být zanešené i vodním kamenem. Takže je třeba ohřát ocet a opatrně je v něm namočit. Jen zipy. Nesmí se namočit celé kalhotky. Mohlo by to ohrozit jejich nepropustnost. Funguje to na stejném principu, jako když vyvařujete konvici, která je zanešená vodním kamenem. A zázrak se stal skutečností. Zipy jsou opět funkční.



Takže díky ještě jednou všem za jejich rady a snad si je tady přečte víc maminek, kterým se podobné fígle budou hodit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju