Přeskočit na hlavní obsah

Slané pískoviště

Také si už občas nevíte s dětmi rady? Naše svišťulka je živá, společenská a potřebuje změny. V létě to šlo, ale když je pošmourno, mlha, mží nebo prší, dává mi hodně najevo, že je se mnou fakt NUDA. A tak jsem začala sbírat nápady, kam vyrazit v mizerném počasí. O plavání jsem psala minule, tentokrát chci psát o solné jeskyni.

Na písek se v dešti nebo pošmournu prakticky nedá chodit. Pokud jsme se tam někdy musely zastavit (svišťulka jinak nedala, když jsme jely kolem), odvážela jsem si dítě, které vypadalo jako řízek v trojobalu. Znáte to: následuje oprašování, vytřásání, svlékání na rohožce, křik a upozorňování, ať dítě neběhá po bytě, ještě není svlečené, do peřin se teď neskáče, zametání, vysávání, hudrování a divení, kdeže všude ten písek je a jak dlouho se tam drží. A pak už jen smutně vrtím hlavou, že na písek se v tomhle počasí nechodí a že to příště skutečně dodržím.

Už žádné děti v trojobalu
Naštěstí jsme našly alternativu. Solnou jeskyni. Původně jsem byla skeptická, ale hodinu jsem o svišťulce skoro ani nevěděla. Úžasný relax. Objednaly jsme se na program pro maminky s dětmi, v jeskyni byly hračky na písek, skládačky i panenky. Na obrazovce běžel Krtek, kterého sledovaly hlavně starší děti. Ty mladší se lopatkami přehrabovaly v soli. Bábovku nepostavíte, ale přesýpat sůl z jednoho kyblíku do druhého je také zábava.
Navíc zde byly zahrabané diamanty, které hledaly nejen menší, ale i starší děti. Bála jsem se, aby svišťulka sůl nejedla. Ochutnává kdeco. Ale ani ji to nenapadlo. Bála jsem se, aby se nevrhla do studánky v rohu, vymáchá se kdekoli. Ale fascinovaná solným prostředím se k ní ani nepřiblížila. Byla plně zaujatá přesýpáním soli.

Co byste měli vědět dopředu?
Rozhodně počítejte s tím, že se dítě v jeskyni ušpiní. Sůl se i trochu zažírá do oblečení. Chce to starší oblečení, ale vyklepat se sůl ze svišťulky dala. Zkušenější maminky braly dětem ponožky na převlečení. My jsme to zvládly i bez nich.


Světlo je v jeskyni trochu namodralé. Některé děti
z toho neměly ze začátku dobrý pocit, ale svišťulce
to nevadilo vůbec. Ostatní si také rychle zvykly
Když chodíte pravidelně, to znamená na začátku asi třikrát týdně, pak už jen dvakrát nebo jednou, měli byste se vyvarovat podzimním nachlazením a rýmičkám. Zvažte, zda se do jeskyně vypravit, pokud už trochu nastydlí jste. Cítila jsem vyloženě, jak se mi uvolňuje rýma a v dutinách se ledacos hýbe. Nachlazení se návštěvou trochu vystupňovalo, ale také urychlilo.


Celkově musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Měla jsem po dlouhé době tři čtvrtě hodiny na povídání s kamarádkou. Svišťulka si hrála fascinovaná tím vším kolem. Takže to stálo za to.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju