Přeskočit na hlavní obsah

Ale ona jela, jela!

Tak jsem zase dostala od své roční dcery lekci. Čím víc ji pozoruju, tím víc si uvědomuju, jak mohou být některé věci jednoduché a jak si je občas zbytečně komplikuju.

Začala jsem se svišťulkou chodit do mateřského centra. Zatímco pracuju v coworkingové kanceláři, nebo se učím anglicky, ona si hraje pod dozorem chův s dětmi v herně. Na začátku jsem se trochu bála a pravidelně ji běhala kontrolovat, ale nebylo to třeba. Náš malý průzkumník měl co dělat, aby stihl prolézt všechny kouty, ocumlat a poslintat všechny hračky, děti i chůvy. Když jsem si ji vyzvedávala, usmála se na mě, přilezla (nebo přišla), trochu se pomuchlovala a zase pelášila mezi děti.

Proč to nezkusit?
Jednou, to ještě nechodila, jsem si ji vyzvedávala, a Oksana, jedna z našich chův, mi říká: „Ona je tak maličká, ale tak šikovná.“ Vzala jsem to jako běžnou informaci, to se asi říká všem maminkám, a hledala své batole.
„Bude u skluzavky,“ ukázala mi Oksana do rohu, kde byla žíněnkami obložená atrakce.
„Co tam dělá? Vždyť nechodí.“
„Ale jezdí,“ prohodila s úsměvem chůva jakoby nic.
„Jak jezdí?“
„Po schůdkách vyleze po čtyřech, pak stejně domečkem, a po skluzavce jezdí po bříšku.“
„To ale neumí!“ Hledala jsem dítě očima, jestli je celé.
„Nebojte, my ji hlídaly.“
„Neumí lézt po schodech a neumí jezdit na skluzavce,“ zarytě jsem si vedla svou.
Oksana se usmála a s ruským přízvukem mi oznámila: „Ale ona jela, jela!“
Ještě jsem zkoušela oponovat, že tam jsou přece starší děti. „To jí nevadí. Je taková maličká a taková šikovná.“

Umím v tom chodit po svém, mámo
Svišťulka začínala s prvními krůčky. Sem tam udělala krok, ale na hraní na písku to ještě nebylo, takže jsem nebyla zrovna nadšená, když mi oznámili, že dnes hlídají děti před mateřským centrem.
„Ale my ještě úplně nechodíme,“ varovala jsem je.
„Nebojte, my si nějak poradíme.“ No, že bych se nebála… 
Ale nakonec jsem si vyzvedávala vysmáté dítě celé od písku a kamínků, které nadšeně mávalo nad hlavou hrabičkami.
„Nejdřív nás pozorovala z kočárku, pak jsme ji vyndaly a hrála si na písku s klukama,“ informovala mě chůva.
Přelétla jsem pohledem kluky. Všem byli nejméně dva tři roky.
„Jsou o dost starší.“
„Jojo, alespoň jim nevadilo pomáhat.“
„Jak pomáhat?“
„Když se malá potřebovala přidržet, nastavili jí ramínko, aby s nimi mohla stát. Když něco odhodila, došli jí pro to, když upadla, zvedli jí. Byla tady sama holčička, tak jí všichni pomáhali.“

A mám se snad za co stydět?
Zkrátka a dobře... moje dcera mě stále překvapuje svou bezprostředností a lehkostí s jakou zvládá jakoukoli situaci. Netrápí se tím, jestli něco umí, nebo ne, prostě to zkusí. Neřeší, jestli jí někdo chce pomoci a jestli je vhodné pomoc přijmout. Nepřemýšlí, zda je něco dlužna. Prostě netrpí všemi těmi ošklivými neduhy, nad kterými si my dospělí úplně zbytečně lámeme hlavu. Dochází mi to čím dál tím víc, když pozoruju její bezprostřednost. A to nejen v herně...

Nevadí jí, když ji přebaluju a kolem prochází lidé. No, tak ji někdo uvidí nahou a co? V kočárku rozhazuje nožičkami, ať má sukýnku, nebo kalhoty. Ne, že by mi vadilo, že někdo uvidí její parádní Popinky, růžové želvičky i sovičky jsou jako stvořené na ukazování, ale pořád si připomínám to, jak mi maminka vštěpovala, že se sedí s nožičkama u sebe, aby mi nebylo vidět pod sukni. Budu jí to říkat taky? A které další konvence ji předávám mimoděk, aniž bych si to uvědomovala?

Prozatím jsem si předsevzala, že nebudu říkat, že moje dcera něco neumí a nechám ji popasovat se s ostatními dětmi po jejím.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju