Přeskočit na hlavní obsah

Od mraženého bujónu k domácímu pleťovému krému

Léto po maturitě jsem se rozhodla naučit se vařit. Chystala jsem se na kolej, tak abych se o sebe uměla postarat. Spočívalo to v tom, že jsem ochutnávala instantní omáčky nebo polévky a zjišťovala, které jsou nejlepší. Vlastně mi nechutnaly žádné, ale ještě trvalo, než mi to došlo.

Časem jsem přišla na to, že i obyčejné špagety s ohřátými rajčaty a postrouhané sýrem jsou jedlejší než francouzské speciality z pytlíku. Takhle to začalo. A než jsme s přítelem kolaudovali byt, dělala jsem pravidelně domácí vývar a mrazila si ho.

„Co to je?“ ukazoval kamarád při oslavě zhnuseně do mrazáku, kde pátral po ledu.
„Něco jako mražený bujón.“
„Cože?“
„Dělám si vývar a mrazím ho. Dávám ho do omáček a do polévky místo kostky.“
Odpovědí mi byl jen vyděšený výraz, za kterým se skrývala otázka: TO JAKO PROČ? No, protože mi to přijde LEPŠÍ, říkala jsem si v duchu. Ale „nahlas“ jsem jen pokrčila rameny.

Z kuchyně do koupelny

Tentýž kamarád se na mě podíval úplně stejně, když jsme teď jeli společně na chatu a já táhla krabici látkových plen pro naši malou. Od kolaudace jsem se stihla za přítele vdát, otěhotnět, porodit holčičku, vyrušit veškeré instantní potraviny z jídelníčku, dělat vlastní jogurty, péct doma chleba, míchat si kořenící směsi, naučit se vyrábět domácí prášek na praní, barvit si vlasy přírodní henou… přijde mi to normální, dělá to hodně lidí, ale když teď čtu svůj seznam, připadám si trochu jako bláznivá hipísačka.


Není toho málo, co musíte převážet, když chcete látkovat
i na dovolené. Otázka zní: stojí vám to za to? Mně ano.
Když jsem kvůli látkovým plenám čelila stejné otázce jako u mraženého bujónu, měla jsem stejnou odpověď. Podle mě je to pro naši malou LEPŠÍ, zdravější, příjemnější, ekologičtější, přirozenější.

(Mimochodem k obědu si na chatě kamarád vařil polévku nikoli z kostky, ale ze zeleniny a masa. Prý  mu to tak víc chutná. Na náš kolaudační rozhovor si už nepamatoval.)

Kam dál?

Před týdnem jsem byla na kurzu výroby domácích krémů – bambucké máslo, oleje, vitamíny, vonné esence. Žádné konzervanty, chemikálie, ani ropné deriváty. Krásně se to poslouchalo, mast se skvěle míchala, úžasně se s ní maže. Jen mě nad rozpuštěným bambuckým máslem napadlo: kde to asi skončí? Začalo to jídlem, pokračovalo věcmi pro naši svišťulku a teď objevuju kosmetiku. Co budu vyrábět za pár let? Nezačnu třeba tkát?

Ať už to bude cokoli, budu si zase myslet, že to je pro mě TAKHLE LEPŠÍ. Asi by bylo pohodlnější kupovat bujónovou kostku, jednorázovky i krémy, ale mě vaření, látkovky i míchání bambuckého másla BAVÍ. A nejspíš i díky tomu na mateřské neblbnu. 

PS: Pokud kupujete Masoxy, ale vyrábíte si vlastní šperky, protože vaření vás nebere, ale náušnice ano, chápu a vítám v klubu: Dělám, co mě baví, a UMÍM SI TO UŽÍT.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju