Přeskočit na hlavní obsah

Tak které?

Šla mi z toho hlava kolem. Noční, denní, s kalhotkami, nebo bez nich, bambus, bavlna, pull, vlna… Ztrácela jsem se. Celkem chápu, že to některé maminky vzdají, když jim nemá kdo poradit. Zorientovat se v tom, jaké látkovky jsou dneska na trhu, dá zabrat. Já jsem si na začátku dokázala představit jen čtvercovku. S tou totiž moje máma myje okna.

Pátrala jsem v diskuzích, ptala se známých, vyrazila na veletrh. A nakonec to šlo. Dneska můžu sama radit kamarádkám, které to chtějí zkusit. Pokud uvažujete o látkových plenách a nevíte, jak si vybrat ty správné, snad můžu pomoct.

Díky zkoušecím sadám se nemusíte rozhodovat hned

Nejprve je fajn promyslet, co jste a nejste ochotné dělat. Já chtěla, aby se náš drobek cítil dobře (jako 99 % matek) a aby bylo s plenkami co nejméně práce. Takže nesmí protékat, musí se snadno prát, a pokud možno nežehlit.

Jenže jak jsem měla v těhotenství vědět, co bude naší holčičce vyhovovat? Bříško mi neodpovídalo, i když se v něm dělo ledacos. Metoda „kopni, jestli se ti tenhle koberec do pokojíčku líbí“, se tentokrát aplikovat nedala. Proto jsem vyloučila všechny druhy plen, které nenabízely zkoušecí sady. Nenakoupím dvacet plen, když nebudu jistojistě vědět, že je upotřebím. Před porodem jsem udělala předvýběr a pak si rozhodne naše svišťulka, plánovala jsem si.

Nesnáším žehlení, takže jsem vyloučila na přebalování čtvercovky. Mám je sice doma, ale používám je spíš jako podložky, utěrky, bryndáčky nebo hračky (drahé drnkavé a barevné hračky různých tvarů naši malou v žádném případě zatím nezajímají tolik jako měkká plena, která se dá mačkat a cucat).

Jednoduchost, nebo možnost kombinovat?

Pak je dobré popřemýšlet, jestli budete s dítětem cestovat. Jak často? Kdo všechno bude přebalovat? A jak je šikovný? Chcete co nejjednodušší systém, nebo možnost kombinovat a zkoušet různé druhy?

Jak vypadají SIO zevnitř
Na cesty jsou nejlepší plenky typu All In One (AIO). Vypadají v podstatě jako jednorázovky. Látkové sací jádro i svrchní kalhotky, které zajišťují, že plena neproteče, jsou propojené. SIO (Snap In One) jsou podobné, ale sací jádro a svrchní kalhotky je možné při praní oddělit. Perete tedy jen to, co je skutečně špinavé. To je i důvod, proč někteří rodiče volí raději zcela skládací systém plenek a pořídí si zvlášť svrchní kalhotky z různých materiálů a zvlášť savé části pleny, tzv. jádra. A pak kombinují a zjišťují, co jim a jejich dítěti vyhovuje nejvíce.

Velikosti, materiály, cena a obrázky

Další rozdíl je v tom, jestli koupíte jednovelikostní pleny pro děti od narození po nočník, které se dají upravovat pomocí patentků, nebo si vyberete takové, které po určité době musíte vyměnit. Druhá varianta se podle mě nevyplatí, pokud stoprocentně nevíte, že budete mít ještě další děti a budete moct malé i větší plenky použít znovu.

Rozdíly jsou také v materiálu. Savost je přesně to, co od pleny očekáváme. ALE! Když saje plena hodně jako ta z bambusu nebo konopí, nasaje i v pračce spoustu vody a pak schne hodiny a hodiny, až z toho máte třeba dva a půl dne. Na druhou stranu méně savá bavlna zase dříve proteče. Takže čemu dáváte přednost vy? Savějším materiálům, nebo rychlejšímu schnutí? Kolik máte doma místa na sušení? Podobně se liší i svrchňáčky. Přírodní materiály, které mohou protéct jako vlna, nebo umělý pull, který neproteče?

Barvy a vzory!
A pak cena. Nejdražší bývají AIO, nejlevnější čtvercovky, z nichž poskládáte savé jádro a na ně pak dáte svrchňáčky. Samozřejmě nemusíte mít jeden typ, můžete kombinovat. Ale to už chce plánovat a přemýšlet. Já bych se na to u prvního dítěte necítila.

Poslední věc… vyberte si plenku, která se vám líbí, jen pak je to ta správná legrace. Se vzory a barvami většinou poradit žádná žena nepotřebuje, že?


Jak jsem to udělala já?

Nakonec jsem si pořídila dvě zkoušecí sady. Za prvé SIO Pop-in, které jsou trojvrstvé, velikost se upravuje pomocí patentů a suchých zipů (ať už se narodí drobeček jakkoli veliký, plena se přizpůsobí). Na noc se přidá jen jedna vrstva navíc, ale pořád to jsou tytéž plenky. Jsou z materiálu, který se nežehlí.

Vnitřní plena, na kterou se dávají
svrchní kalhotky. Noční varianta
Za druhé Ella’s house pleny, které jsou šité v České republice, jsou savější, mají noční a denní variantu, dvě velikosti a dávají se na ně svrchní kalhotky. Maminky je doporučují pro štíhlejší děti a tvrdí, že vydrží i pro druhé dítě. Také se nežehlí.


Svrchní kalhotky
z fleesu, uvnitř je pull
Zkoušecí sady před porodem stačily na to, abych si vše okoukla, zjistila, jak schnou, na co je který patent a suchý zip. Zkoušela jsem je narvat na svou panenku z dětství, ale nepovedlo se. Odmítala ohnout nožičky.

Teorii jsem zvládla dopředu, s praxí jsem začala po porodu a dokoupila další pleny. Ze začátku jich bylo málo, ale nakonec se jako nejlepší do doby, než se zahojil pupíček, ukázaly jednorázovky, takže to nevadilo. 

Co mi hodně pomohlo?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju