Přeskočit na hlavní obsah

Pět otázek a odpovědí o nošení dětí - pro začátečníky

Tak jako s nadšením vyprávím o látkování, nikdo mě nemusí dlouho přemlouvat, abych si povídala o nošení dětí. Rozhodla jsem se sepsat odpovědi na otázky, které slýchám nejčastěji. 

1) Jak vybrat správné nosítko?
Preferuju nosítka. Jsem na vázání šátku levá. S druhou dcerou jsme zkoušeli Caboo (předvázaný šátek) a na prvních pár měsíců byl fajn, ale teď, když je jí už osm měsíců, vracíme se opět k Manduce. Pro mě je nejlepší. Nicméně každý jsme jiný, takže zde jsou obecná pravidla pro výběr kvalitního nosítka.
  • Nosítko by mělo splňovat zásady zdravého nošení. To znamená: 
    • 1) Kolínka dítěte musí být výš než jeho zadeček. Společně tvoří písmeno M. 
    • 2) Páteř by měla být do písmene C. 
    • 3) Když nosí dospělý na břiše, dítě by mělo být obličejem směrem k němu. Když se dívá dopředu, vidí víc, ale nelze docílit korektního M postavení nožiček. Kromě toho se dítě nemůže schovat před podněty, které jsou na něj moc intenzivní nebo ho děsí. Když je obličejem k mamince, může se vždycky schovat, zachumlat, položit si obličej do mámina výstřihu a poslouchat uklidňující zvuk jejího srdce. 
    • 4) Bezpečné nosítko by také mělo mít něco na přidržení hlavičky menších nebo spících dětí.
  • Mělo by být ušito z kvalitních látek. Z čeho je utkaná? Čím barvená? Jaké jsou cvočky a patenty? Dítě nosítko cumlá a okusuje. Prozkoumejte, zda nosítko nemá nějaké otvory, do kterých dítě může strčit prstík. 
  • Vyzkoušejte si nosítko na svou postavu, musí vám být pohodlné.


I vy můžete trénovat s plyšákem

2) Jak se naučím správně nosit?
Nošením. Ale chce to začít s dostatkem informací. Ptejte se prodavačky, která vám nosítko prodává. Čtěte návod. Využijte videí na internetu. Najděte si kurz, na některých kurzech šátkování řeší i nosítka. Ptejte se maminek kolem sebe - známých i neznámých. Nadšené "nosnice" rády poradí. Na FB si najděte skupinu, která se specializuje na nošení. Maminky si vzájemně radí online, komentují fotky a videa.

3) Kdy je čas nosit na zádech?
Asi od 9. měsíce, ale je to individuální. Záleží, kdy si risknete, že na dítě nevidíte. Jak dobře drží hlavičku? Nesmí ji zaklánět. Starší děti si už řeknou, co chtějí, nebo co jim chybí. Pokud vám vadí, že na dítě nevidíte, zkuste např. zrcátko sling view.
4) Dítě je těžké. Jak unesu dítě v nosítku a k tomu nákup?
Přiznávám, že občas si beru kočárek právě kvůli velkým nákupům. Na druhou stranu mně děti v kočárku pláčou. Lepší menší nákup s nosítkem a batohem bez řevu, než velký s jekotem. Ale dá se to řešit i jinak.

  • Jean Liedloffová, autorka Konceptu kontinua, radí: dejte dítě do šátku a nákup do kočáru. 
  • Zkuste tašku na kolečkách.

5) Dítě je v nosítku svázané. Co děti, které se potřebují hýbat?
U nosítka je podle mě u starších dětí zásadní výhled. Vidí, můžete si s nimi povídat. Vycházka je pro ně najednou zajímavější. Navíc se tulí. Mladší děti ocení hlavně to, že cítí maminku, ale i pro starší je to příjemné. A co teprve pro mámu samotnou!

Svišťulka je hodně akční, ale nošení milovala. Chvíli před jejími druhými narozeninami jsem otěhotněla a po pár měsících nosit přestala. Ale ona by se nosila dál. Pořád za mnou chodila s Manducou, chtěla se tulit.

Máte jiné dotazy? Pište... zkusím zodpovědět.







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju