Přeskočit na hlavní obsah

Vyplatí se koupit dětem funkční oblečení?

My ho máme, abych byla od začátku zcela otevřená, a jsem s ním spokojená. Vyzkoušeli jsme outlast, moiru a moiru wool. Holky ho nosí hlavně při delších cestách (k babičkám jezdíme 150 km) a v Manduce (jak když nesu malá kamínka). Na dospělácké sportování jsou ještě malé (tři roky a půl roku), i když na hřišti ta starší podává úctyhodné výkony. Tento článek je tedy o funkčním oblečení pro menší děti.
Moira

Co to vlastně znamená, že je prádlo funkční?
Začněme trochou odborného popisu. (Vezmu to stručně a snad srozumitelně.) Kvalitní funkční prádlo odvádí vlhkost a tepelně izoluje. Jeho vlákna tekutinu nevsakují, odvádí ji na povrch, kde se odpaří. Díky jejich specifické struktuře se plocha pro odvod tekutiny zvětšuje, a dochází tak k rychlejšímu odpařování vlhkosti. Funkční prádlo udržuje pokožku co nejsušší a v teple. Mokré funkční tričko na rozdíl od bavlněného nestudí. Bavlna nasákne veškerý pot do sebe a mokrý materiál dítě neustále ochlazuje. Vlna je ještě nasákavější než bavlna, ale nestudí, tedy nestudí, když je přitisknutá na kůži, jakmile se trochu oddálí, jde z ní chlad. To si každý dospělý může vyzkoušet i sám na sobě.

Jak se asi děti cítí?
Malý kojenec sice většinou jen leží, ale komu by se chtělo ležet ve zpoceném mokrém oblečení, které studí? Navíc nemá ještě plně vyvinutou termoregulaci, a tak se zpotí rychleji než dospělý. Jakmile začnou děti chodit, jsou neustále v pohybu. Podávají výkony srovnatelné s dospělými sportovci. V mokrých zpocených věcech mohou prochladnout a nastydnout. A necítí se v nich zrovna komfortně. 

Kdy jsem ráda, že funguje?
Představte si například situaci, kdy v zimě jedete s dítětem autem do obchodního domu. Chvíli jste venku, chvíli v autě, pak na chodbách nákupního centra a v jednotlivých obchodech. Teploty se střídají a vy dítě nemůžete v jednom kuse oblékat a zase svlékat. V tuto chvíli se vyplatí mít například funkční body a kalhoty. Dítě vám nenastydne.
A pak jsou situace, které nejsou tak zjevné. Například když je dítě v autosedačce nebo v nosítku. Autosedačka není prodyšná, dítě se v ní hodně potí a celou dobu leží ve vlhku nebo i mokru. Funkční prádlo se hodí také do nosítka. I když se to nezdá, dítě v něm vyvíjí aktivitu, svaly pracují, zatínají se během pohybu dospělého. Navíc je mu tam tepleji díky tělesnému teplu dospělého. 
Aby skutečně fungovalo...
A ještě trocha teorie na závěr. Funkční prádlo není nejlevnější, takže je potřeba ho umět používat. Pro správnou funkčnost prádla je nutné zachovávat princip vrstvení pomocí funkčního oblečení. Použijete-li například pod funkční mikinu bavlněné tričko, nebo na funkční tričko bavlněnou mikinu, věřte, že nebudete příliš spokojeni. Více tenčích vrstev je lepších než jedna hutná. Není nutné nakupovat jen funkční věci, spíš přemýšlet, kdy je skutečně potřebujete.

Které se nám osvědčilo?
Outlast není špatný a bodyčko do autosedačky je fajn. Používáme hlavně ty s dlouhým rukávem v zimě. Ale máme z něj i vložku do povijanu a u té se mi zdá, že se v ní Malenka potí víc než v jiných zavinovačkách. 

Moiru máme na léto, body je lehonké jako vánek. Ocenila jsem hlavně jeho střih, je dlouhé a úzké, přímo na postavičku Svišťulky, takže nám vydrželo dva roky (na začátku bylo trochu delší, ale díky tomu, že není široké, se dalo nosit bez problémů). 

Moira wool (s merino vlnou) je měkoučká a jemňoučká tkanina. Na první dotek je jasné, že jde o luxusní variantu. Funguje skvěle v teple i zimě. Jen je třeba se o ni starat, protože když tohle prádlo koupíte, musí se pořádně využít a musí ho odnosit všechny vaše děti, cena není nejnižší. Takže žádné praní omylem na víc stupňů a nejlépe koupit hned prvnímu dítěti. Investice se tak zúročí několikrát.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju