Přeskočit na hlavní obsah

10 způsobů, jak se chovat ekologičtěji

Od půlky těhotenství jsem nemohla moc chodit. Stydká kost a pánev bolely a já došla maximálně před dům. Dostat se na zastávku autobusu pro mě byl celodenní výlet. Všude jsem musela autem. Kromě toho, že mě to nebavilo, jsem měla výčitky svědomí kvůli přírodě. Není to zrovna nejekologičtější jezdit i pro rohlíky autem.

A tak jsem to chtěla přírodě vrátit jinak. Hledala jsem způsoby, jak se chovat ekologičtěji jinde a jinak, tam, kde mi to moje tělo dovolí za všech okolností.

1) Sbohem chlóre a další laskominy
Ještě před druhým těhotenstvím jsem čistila vanu jedním z přípravků z reklamy, který zaručeně zvládne cokoli, a udělalo se mi hrozně zle. Nemohla jsem to dodělat, motala jsem se, chtělo se mi zvracet. Vanu dočistil manžel a já se rozhodla, že tohle doma už nechci. Za to tedy chlór asi nemohl, ale donutilo mě to se nad čističi všeho druhu zamyslet. Přestala jsem používat jakékoli čisticí prostředky, které obsahují chlór. 

Hledala jsem mezi ekologickými prostředky ty, které fungují. O pracích prostředcích už jsem psala. Na čištění všeho druhu mi vyhovuje univerzální čistič od Ulricha a na záchod Yellow and Blue.

Došlo to tak daleko, že jsme se zbavila i chlórem běleného toaletního papíru. Kamarádka mi vysvětlila, kolik potřeb je v domácnosti bělených chlórem, který narušuje stabilitu naší pokožky. A tak je postupně přestáváme používat.

2) Vlastní čisticí prostředky
Podle zásady „vím, co v tom je, jen když to vyrobím“ jsem zkoušela vyrábět některé čisticí prostředky sama. Byl to trochu boj. Naučit se to, vysvětlit manželovi, že bych to ráda zkusila jinak, najít recepty, které skutečně fungují, donutit se k výrobě, když je tak jednoduché dojít do obchodu…

Prášek na praní byl nejjednodušší, recept na směs do myčky, která by skutečně umývala, jsem bohužel zatím nenašla, čistící pasta na koberce a další fleky je jen zahuštěný mýdlový sliz, kam se přidá více jedlé sody. Slizem se mi i dobře drhne vana (když prášek slívám do lahví, vždycky trochu vyteče do vany, pak to jen rozetřu a vanu předrhnu. Má to i tu výhodu, že se donutím vanu mýt pravidelně.

3)  Látkové tampóny místo těch jednorázových vatových
I látkové tampóny jsou bělené chlórem. Nahradila jsem je látkovými. Trvalo mi, než jsem si na ně zvykla, látka je jiná než vata, ale nakonec jsem s nimi spokojená.

Líbí se mi designy
látkových tašek
4) Ignoruju igelitové tašky v obchodech
Pořád před sebou vidím reportáž o množství igelitu, který zůstává na skládkách a který na Blízkém východě jedí velbloudi a co jim potom dělá v žaludku. Chce to míň igelitu. Nejprve jsem asi před třemi lety začala odmítat tašky v obchodech a nosit si vlastní. Jsem ráda, že dnes už potkávám s látkovou taškou hodně žen.

5) Když už igelit, tak pořádně využít
Bohužel jsem zatím nepřišla na to, jak nekupovat rohlíky v igelitovém pytlíku a jak si navážit kilo rajčat. Tak ty sáčky alespoň nevyhazuju a používám znovu doma. Moc ráda bych se propracovala k variantě bezobalové domácnosti, ale k tomu mám ještě daleko, snad časem. Zatím jen, pokud to neznáte, koukněte na projekt Bez obalu.

Naše oblíbená podložka Ella's house
6) Látkové pleny jsou u nás doma samozřejmostí
Že látkujeme, už nemusím dodávat, o tom tady píšu pořád dokola. Časem k plenkám přibyly i pratelné podložky a jsem z nich nadšená.

7) Látkové tampóny do podprsenky
Stejně tak z látkových tampónů do podprsenky. U svišťulky mi hodně protékala prsa, teď to jde. S jednorázovými tampóny bych se nedoplatila, přibyl by další odpad, a navíc mě škrábaly.

Vyzkoušela jsem několik druhů tampónů, tyhle
vyhrály. Opět Ella's house
Najít si látkové, které dokonale vyhovují, není také snadné. Podle mě je třeba koukat na velikost – čím větší prsa, tím větší jsou potřeba tampóny – aby dobře seděly a nebyly moc vidět pod oblečením. Záleží ale také na tom, jak moc vám prsa protékají. Liší se i tloušťka tampónů a barvy.

8) Látkové vložky na šestinedělí
U svišťulky jsem je nepoužívala. Začala jsem s nimi, když jsem opět menstruovala. A pro mě jsou neskutečně pohodlné, látka mi bude vždycky na kůži příjemnější než chlórem bělený igelit. Bála jsem se praní, ale stačí je namočit do studené vody, přetřít žlučovým mýdlem a někam zavřít, dokud je nevyperete všechny najednou. Díky mýdlu nejsou nijak cítit. Kombinuju je s kalíškem.

A Ella's house do třetice. Tentokrát látkové vložky
Teď jsem zjišťovala, jestli jsou dost prodyšné, abych je mohla používat i během šestinedělí. A osvědčily se naprosto maximálně. Hned to bylo pohodlnější. Tyhle drží na patenty, ty jednorázové poporodní nelepí, posouvají se a vypadávají. Nebo jsem jen nešika?

Tenhle typ láhve je určený na kávu. My ho používáme se svišťulkou
na čaj. Udrží ho až hodinu teplý, a díky speciálnímu uzávěru si
nespálíme pusu. Ochlazuje tekutinu, než se dotkne rtu.
9)  Další na řadě byly plastové láhve
Hledala jsem dlouho. Štvaly mě stejně jako igelitky, ale pořád jsem nemohla objevit takovou, kterou bych měla fakt ráda. Zkoušela jsem různé druhy „zdravých“ plastů, kov, sklo… pořád to nebylo ono. Nakonec jsem skončila u skla potaženým barevným silikonovým obalem. Objevila jsem láhev na teplé i studené nápoje, odolnou proti rozbití, krásně barevnou, a díky tomu, že je skleněná, se jednoduše myje. Žádné pachy jako u plastů! Lifefactory mám teď připravenou i na první čaje pro miminko, až přijde čas.

10) Vyměnit papírové kapesníky za látkové

Asi to bude znít divně, ale tohle byl nejtěžší úkol a pracovala jsem na něm dlouho. Vzdát se papírových kapesníků a začít prát ty látkové… z dětství si pamatuju v kýblích namočené posmrkané kapesníky a jen málo věcí mi přijde nechutnějších – látkové pleny mi nevadí, látkové vložky také ne, ale tohle prostě ano. Trvalo mi to dlouho, ale podařilo se. Svišťulce jsem nakoupila kapesníčky s obrázky. Je nadšená.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak naučit dítě chodit na nočník?

Dalo nám to hodně práce! Jaké rady jsem dostala? Co fungovalo a co ne? Jak poznáte, že nastal ten správný čas? Některé dítě - jako sousedovic Anička - je připravené v roce a půl. Jiné - jako naše Svišťulka - teprve ve dvou a půl letech. I kdybych se stavěla na hlavu, nezvládla bych ji to naučit tak brzy jako sousedka. A tak mi nezbývalo nic jiného, než si opakovat, že se dítě má začít učit, když je připravené ono, ne já. Beco, ekologický nočník Obecně se tvrdí, že dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a stáhne si kalhoty. Dále si musí uvědomit, že močí, a to, že je mokrá plena. Pokud mu vadí, že plenu má, že je pokakané nebo počůrané, snáz mu vysvětlíte, proč na nočník chodit.  Na učení potřebujete čas a klid. Jak začít? Kupte nočník . Nějaký, který se bude dítěti líbit. Musí ho mít rádo. Ujistěte se, že se mu bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment). Promluvte si s dítětem ,

Kolik stojí látkování?

Když začínáte s látkováním, musíte koupit plenkovou výbavičku a to není levná záležitost. Samozřejmě záleží na tom, jestli vám někdo může něco půjčit, jestli chcete nové, nebo starší pleny, který typ si vyberete, kolik jich chcete. Jestli, když už látkujete déle, dokážete odolat novým krásným vzorům, nebo stále něco přikupujete.  Zatím těmhle Ella's house odolávám :-) Uvidíme, jak dlouho to ještě zvládnu Každá maminka, tak zaplatí za látkové pleny jinou částku. I průběžné náklady se liší, voda je v různých městech různě drahá, u elektřiny záleží na dodavateli. A ještě větší rozdíly jsou v cenách prášků a dalších přípravků . Proto není vůbec snadné spočítat, na kolik to zhruba obecně vyjde. Porovnání s jednorázovkami je ještě těžší. Ceny papírových plen se také hodně liší - různé typy, různé značky, slevové akce... A aby to bylo ještě komplikovanější, každá přebalujeme různě často . Moje maminka například přebaluje v jednom kuse. Naučila se to kdysi se mnou. Řvala jse

Holky nemůžou čůrat vestoje

To prostě nejde. Holky čůrají jedině vsedě. Tuhle starověkou pravdu mi maminka předala už kdysi dávno a já si myslela, že ji úplně stejně předám svojí holčičce. Ale ono to asi nepůjde. Na jednom slevovém portálu jsem kdysi našla speciální trychtýř , díky kterému mohou ženy čůrat vestoje. V reklamním textu psali cosi o osvobození žen. Muži to mají snazší. Stačí jim najít zeď, plot, strom, ale my holky… Rozklikla jsem odkaz, chtěla jsem ten zázrak vidět. Jak můžou holky čůrat vestoje? A nefascinovalo to jen mě. Viewegh se nad tímhle vynálezem (nezkoušela jsem ho a ani nedržela v ruce, takže si jeho funkčnost netroufám posuzovat) pohoršuje ve svém románu Biomanželka . Když nechám stranou tenhle a možná i další jemu podobné aparáty, neumím si představit, že by to šlo. Moje holčička mě ale velice rychle přesvědčila o opaku. Nejde, nesmíš, nedělej Počítali jste někdy, kolikrát za den řeknete svým dětem, že něco nejde? Svišťulka se snaží postavit pod stolem a já jí vysvětluju